
Storfilm om världens bästa fotbollsspelare Marta spelas in i Norrbotten
”MARTA” skildrar den banbrytande idrottarens resa från enkla förhållanden i nordöstra Brasilien till hennes ankomst till norra Sverige och vidare mot att bli världens bästa fotbollsspelare. En film som beräknas ha premiär våren 2027 inför damfotbolls-VM i Brasilien.
Filmen berättar om Marta Vieira da Silvas inspirerande livsresa. Hon är den enda kvinna som vunnit FIFA:s World Player of the Year sex gånger och hennes tid i Sverige spelade en avgörande roll i att etablera henne som världens bästa fotbollsspelare genom tiderna.
MARTA har nyligen börjat spelas in i Norrbotten och i titelrollen ser vi Alice Carvalho, som senast synts i den bioaktuella och Oscarsnominerade ”The Secret Agent”. Filmen om MARTA är en coming-of-age-historia inspirerad av verkliga händelser och följer en flicka med exceptionell talang för en sport som knappt varit tillgänglig för kvinnor i Brasilien: fotboll. Trots fördomar, astma och begränsade resurser trotsar den unga idrottaren könsbarriärer för att följa drömmen om att bli professionell spelare.
Sandra Warg, vd för Filmpool Nord, lyfter samarbetet:
”Vi är väldigt stolta och glada att få möjlighet att göra en samproduktion om världens duktigaste fotbollsspelare tillsammans med mycket renommerade producenter och samproducenter. Den här filmen har potential att nå en mycket stor internationell publik inför fotbolls-VM. Vi ser fram emot att filmen kommer att fortsätta spelas in i Norrbotten till hösten.”
Inspelningens första del, där vi får följa Martas ankomst till Sverige och hennes första tid i norra Sverige, har nyligen spelats in i Luleå. Marta påbörjade sin stora karriär i fotbollsklubben Umeå IK i Sverige och hon etablerade sig sedan internationellt och påbörjade sin resa mot fotbollsvärldens toppskikt. I rollistan syns även den svenska skådespelaren Torkel Petersson, som nyligen belönades med en Guldbagge för bästa biroll.
Större delen av filmen spelas in i Brasilien. Skådespelaren Alice Carvalho betonar teamets sammanhållning och projektets symboliska värde:
“Början är alltid ett mysterium, och varje process är väldigt personlig. Jag är glad att få vara en del av ett team som jobbar i samma riktning, och med lyhördhet. Det är glädjande att få berätta den här historien och bli välsignad av den bästa spelaren genom tiderna,’’ säger hon.
Filmen regisseras av Andrucha Waddington, en av Brasiliens tyngsta regissörer, känd från filmer som ”Jag du dom” (Cannes) och ”The House of Sand” (Sundance), som bygger på ett manus av Elena Soárez och Thais Tavares. Filmen produceras i Brasilien av Conspiração i samproduktion med Fox in the Snow i Sverige, samt i samproduktion med Globo Filmes, TV Globo och Filmpool Nord. Filmen får svensk distribution via TriArt Film och beräknas ha premiär våren 2027, inför damfotboll-VM.
Olivier Guerpillon, svensk samproducent på Fox in the Snow, säger: ”Vi är oerhört glada att få göra film om Martas liv, i samarbete med ett fantastiskt kreativt team från Brasilien. Det är en upplyftande och inspirerande sann berättelse om en av världens främsta idrottare, som vi tror kan engagera en bred svensk publik i alla åldrar – Marta har varit och är en förebild för många!”
”Att ta Martas historia till bioduken är en stor ära för Conspiração. Det är berättelsen om en brasiliansk hjältinna med global räckvidd, och en film som markerar ännu ett viktigt steg i bolagets internationella expansion”, säger Juliana Capelini, exekutiv direktör för Conspiração.
Om Conspiração
Conspiração är ett av Brasiliens ledande oberoende produktionsbolag, grundat av filmskapare och drivet av brasiliansk konstnärlig kreativitet. Med tio nomineringar till International Emmy Awards – flest av något oberoende produktionsbolag i Latinamerika – samproducerade bolaget I’m Still Here av Walter Salles, som vann 2025 en Oscar för bästa internationella långfilm samt en Golden Globe för bästa kvinnliga huvudroll i en dramafilm. Bolaget står även bakom fem av Brasiliens största biosuccéer. Conspiraçãos produktioner har haft premiär på stora internationella filmfestivaler, däribland Cannes, Berlin, Sundance, Venedig och Toronto. Med över 50 långfilmer, 30 serier och 45 dokumentärer producerade, över 30 miljoner sålda biobiljetter och mer än 300 utmärkelser, förenar bolaget en stark konstnärlig vision med projekt som når både den brasilianska publiken och den internationella marknaden, med rötterna i den starka brasilianska berättartraditionen.
Om Fox in the Snow
Fox in the Snow är ett svenskt produktionsbolag med fokus på högkvalitativa projekt med internationell potential och regissörer med personliga röster. Bland senaste produktioner märks prisade filmer som ”Forastera” (Lucía Aleñar Iglesias, Toronto 2025), ”Ett liv med paus” (Alexandros Avranas, Venedig 2024), ”The Dog” (Baker Karim, 2024), ”Under trottoaren – stranden” (Henrik Hellström, 2024) och ”Costa Brava Libanon” (Venedig 2021).



